RSS Besleme

Mechelen’ın Altın Çocuğu : Gouden Carolus Classic

Posted on

Geçtiğimiz hafta güneşli ve sıcak bir haftasonu geçirdi Belçika. Gündönümü ile ay tutulmasının aynı güne denk gelmesi,  enflasyonun sıfırın altında çıkması, Mehmet Ali Erbil’in yerel bir komedi filminde oynamaması ve hatta Fener’in Türkiye kupasını müzesine götürmesi kadar seyrek gerçekleşen bu doğa olayını kaçırmadık ve Mechelen şehir meydanına, yani halk arasındaki adıyla Grote Markt’ a (Büyük Meydan) akıverdik.

1.5 yıldır ikamet ettiğimiz bu şehrin yerel birası olan Gouden Carolus‘ u yine yeni yeniden denemek için, fırsat bu fırsat dedik ve Mechelen kulesi manzarası ve yanımızda plaj voleybolu oynayan gençlerin bağırışmaları eşliğinde patlattık biramızı. İyiki de öyle yapmışız be beerader

Charles’ın Altınları

Biramız adını Mechelen’da yetişen Romalı kral ve ünlü beeraderlerden Charles V‘ nın altınlarından alıyor. Charles öylesine sağlam bir beeradermiş ki adamın adına Belçika’da iki tane bira üretilmekte (Diğeri : Charles Quint).

Biramızı üreten Het Anker (Çapa)’ in ve bulunduğu çevrenin 1400lü yıllara dayanan bir mazisi var aslında. Söylenenlere göre şu an bulunduğu alanda vakti zamanında bir hastane varmış ve burada rahibeler hastalara ilaç niyetine bira ikram edermiş. Carolus’ un tarifinde ise bu biranın daha yüksek yoğunluklu bir versiyonundan esinlenildiğini söylüyor Het Anker’in günümüzdeki sahibi.

Günümüzde Het Anker bir bira imalathanesi olması dışında bulunduğu bölgede bir adet restoran ve otel işletmekte. Het Anker ile ilgili detaylı video için tıklayınız.

* Het Anker – Çikolata

Belçika denilince akla gelen en önemli iki şeydir bira ve çikolata. Het Anker’de bu iki mükemmel varlığın muhteşem birleşimini tadabilirsiniz. Çikolatayı kendileri üretmiyorlar, işin uzmanına bırakmışlar. Fakat çikolatanın(pralin) içindeki biramız sadece Charles V nin doğum günü olan 24 Şubat’da ürettikleri  ‘Cuvée of the Emperor’ versiyonu. Bu bira Classic den farklı olarak %12 alkol oranlı ve karamelize malt tadı çok daha baskın. Çikolata ile müthiş bir uyum gösterdikleri kesin. Ayrıca belirtmek isterimki Gouden Carolus Classic de çikolatalı tatlılar vs.. ile müthiş giden yemek uyumu şaraplar kadar çeşitli olan bir bira.

Teknik Detaylar

– Tipi : Strong Brown Ale – Het Anker ‘Dark Special Beer/Koyu Özel Bira’ diyor tipine. Ben de ne deseler haklılar diyorum sadece 🙂
– Bölgesi :  Mechelen / Antwerpen / Belçika
– Alkol Oranı :  %8.5 ABV alkol oranı
– Önerilen Sıcaklık : 13 Derece
– Bardak Tipi : 33cl lik tadım bardağı / şarap bardağının biraz daha büyüğü. Altın rengi Carolus yazısı ile çok şık duruyor valla.
– Raf Ömrü: 3 yıl (Bottle conditioned / Mayamız şişede)

– Biramızın wort(genç bira) yoğunluğu 19 Plato(1076)..bu kaliteli bir açık renk malt(tahminen Belçika Pils maltı) ile iki tip koyu maltın harmanının sonucu. 8.5ABVde bu yüksek maltoz yoğunluğunun fermantasyonunun eseri olsa gerek..Malt seçimlerine olan güvenleri aynı imalathanenin kendi viskilerini üretmesinden de anlaşılıyor.(Viskide Gouden Carolus Tripel’da ki malt harmanı kullanılıyor)
– Belçika şerbetçi otlarını kullandıklarını gururla belirtiyorlar şişelerinde. Hoplar tad vermekten daha çok biranın fermantasyon dengesi ve aroması için kullanılmış.
– Ayrıca Curaçao Portakal kabukları ve iki tıp herkesden gizlenen baharat(kişniş?) kullanılıyor orjinal tarifinde.

İlgili Tournée Générale bölümü. Het Anker ile ilgili kısım 5:25 – 16:20 arasında. Bizim sokaktan da geçiyorlar Mechelen’da ki seyahatleri esnasında 🙂


Görünüş / Koku / Lezzet / Duruş

– Yakut kırmızısı renginde biramız. Sarıya bakan mütevazi boyutlarda bir köpüğü var. Köpük ömrü çok uzun değil. Biranın bardağı ile uyumu çok güzel ve çok asil duruyor.
– Burnumuza klasik Belçika mayalarının eseri olan o güzel meyve kokuları gelmekte. Tatlı, karamelize bir biranın sinyalini vermekte bize.
– Tek kelimeyle harika bir lezzeti var biramızın. Çok güzel tatlı bir başlangıç ve baharat tadları ile sonlanan bir bitiriş. Şarap seven birinin bu biradan kesinlikle çok büyük haz alacağını düşünüyorum. Şarap ve biranın en güzel özelliklerini alıp Übermensch bişeyler yapmışlar sanki 🙂
– Biranın kremamsı bir gövdesi var , yüksek bir gazlılık oranı yok. Ağızda dolu dolu duruyor.

Biramızın şişeden bardağa yolculuğunu çok güzel resmetmiş videomuz :


Türkiye’ de nerde bulunur ?

Evet her seferinde bunu söylemek beni üzüyor ama bu biramızın da ülkemize ithalatı mevcut değil 😦

Gelecekten gelen düzeltme : Artık bu biramız da Türkiye’de bulunmakta 😉

Bitiriş Cümlesi (Serim, Düğüm ve Çözüm)

Gouden Carolus size her denemenizde ayrı bir tad verecek, kalite ve zanaatkarlık kokan harika bir bira. Tournee Generale bölümünde de bahsettikleri gibi sırf kafa bulmak veya serinlemek için değil;  keyif almak için tüketilecek enfes bir bira.

Diğer beeraderlerin yorumları ve Puanlama

Benim puanım 9.0 / 10
Ratebeer
 : Overall : 99 , Style : 98
Beeradvocate : BA Score : 91 exceptional , The Bros : 85 good

NOT : Yazı boyunca açıklamasında * olan resimler farklı sayfalardan ödünç alınmıştır ;)

Reklam

4 responses »

  1. “Gündönümü ile ay tutulmasının aynı güne denk gelmesi”nden de kareler olaydı merakımız giderilmis olurdu 🙂

    Cevapla
  2. keşke tadabilecek fırsatımız olsaydı

    Cevapla

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: