RSS Besleme

Belfort’dan at beni in aşağı tut beni .. Bierfestival Brugge 2k13 – Bölüm 2

Posted on

IMG_8081_1Selamlar beeraderlerim. Kısa bir aradan sonra oldukça ilgi gören(?) Brüj bira festivali yazımızın ikinci bölümü ile tekrardan sizlerleyiz.. Geçen yazımızda sözünü verdiğimiz biralarının incelemelerine ilaveten Brüj’de çok özel bir bira mekanını ..Bira duvarını.. kısaca tanıtcaz sizlere. (..we are just another beer in the wall..)

Yazımızın ilk bölümünü kaçıranlar için :

https://beerader.com/2013/03/04/belfortdan-at-beni-in-asagi-tut-beni-bierfestival-brugge-2k13-bolum-1/

Ayrıca festival esnasında ve sonrasında çektiğimiz tüm fotolar için facebook sayfamıza bakabilirsiniz. Haydi afiyet olsun… 😉

LiefmansGoudebandLiefmans Goudenband – Brouwerij Liefmans

 Tipi : Ekşi Ale / Flaman Eski Kahverengi Ale (Oud Bruin)
 Bölgesi :  Oudenaarde / Belçika
 Alkol Oranı :  %10 ABV alkol oranı
 Önerilen Sıcaklık : 12-14 Derece
 Bardak Tipi : Konyak bardağı veya lale bardak. Orjinal bardağı için tıkla
 Raf Ömrü: 10 yıl

Duvel-Moortgat grubunun markalarından olan ve mazisi 1679lere dayanan Liefmans lambik ve Flaman Alesi gibi Belçika’ya özel stillerde açık fermantasyon biraları üreten bir üretici. Şampanyaya benzeyen şişelerini çok şık bir biçimde kağıt ile sarıyorlar. (Tekel bayi styla!) Denediğimiz bira olan Goudenband ise kendi tanımlarıyla bir harman başyapıtı.

– Farklı yaştaki Lindemans Oud Bruinlerin harmanlanıp 4 ile 8 ay arasında mahzenlerde bekletilmesi sonucunda biramız ortaya çıkıyor.
– Renk koyu kızıl. Tek parmak kalınlığında yoğuncana bir köpüğü var. Uzun ömürlü bir köpük değil.
– Aromada ekşi bir meyvemsilik hakim. Kırmızı erik reçeli ile vişne arasında gidip gelen bir meyvemsilik. Malt karakteri çok az da olsa aromada etkin.
– Lezzet kesinlikle kompleks. Her yudum ayrı tanımlanabilecek derinlikte. Çok hoş bir ekşilik ve meyvemsilik hakim biramızda. Mahzen görmüş biralardaki o hafif kuruluk bu birada da ağızda bıraktığı etkide mevcut.
– Gövdeli sayılabilecek bir bira. Gazlılık minimal düzeyde. Asidisesi yüksek … özellikle bol yağlı bir peynir ile çok güzel gideceğini düşünüyorum. (Sitelerinde koyun peyniri ile öneriyorlar) Rodenbach Grand Cru fanatiği bünyem için güzel bir süprizdi bu bira.

Benim puanım 9 / 10
Ratebeer
 : Overall : 98, Style : 88
Beeradvocate : BA Score : 93 , The Bros : 92

De_Dottignies_Noir_ve_SaisonSaison De Dottignies – Brouwerij De Ranke

 Tipi : Saison(Fransızca sezon..yaz mevsimine itafen)
 Bölgesi :  Dottignies / Belçika
 Alkol Oranı :  %5.5 ABV alkol oranı
 Önerilen Sıcaklık : 12-14 Derece
 Bardak Tipi : Lale bardak. Orjinal bardağı için tıkla
 Raf Ömrü: 3 yıl

– De Ranke Flaman bölgesinden bir üretici yıllarca Deca tesislerinde üretim yaptıktan sonra Valon bölgesinde Hainaut‘da ki kendi tesislerine geçmişler. Hainaut patates kızartmasını insalığa armağan eden yüce bir bölge.  Saison ise bu bölgenin kendine has yazlık birası ve patates kızartması öncesi ve sonrasında müthiş giden serinletici bir bira stili.
– Bulutlu ve altın sarısı biramız. Resimdende görüldüğü üzere bolca köpüklü ve köpüğü bayağı yoğun.
– Aromada limon karakteri ve maya kendini hissettiriyor. Lezzette ise hafif meyvemsilik..baharatlılık ile dengelenmiş..Kuru bir bitişi var.
– Hafif gövdeli bir bira ve oldukça çıtır çıtır. Türe uygun asidisesi ile tam bir ferahlatıcı. Bu türdeki favorim olan Dupont’un mayasından gelen meyvemsilik(ester) bu birada biraz olsun çekinik..şerbetçi otları aha ön planda..ama boşuna dememişler Dupont’un mayasına sahip bir üretici Tanrının dokunuşuna sahiptir diye. Böyle bir lükse sahip olmayan De Ranke’nin üstüne o yüzden fazla gitmeyelim. Genel manada oldukça başarılı ve dengeli bir Saison..bulduğunuz yerde tüketin derim.

Benim puanım 8,5 / 10

Ratebeer : Overall : 96, Style : 92
Beeradvocate : BA Score : 88 , The Bros : N/A

Noir De Dottignies – Brouwerij De Ranke

 Tipi : Stout
 Bölgesi :  Dottignies / Belçika
 Alkol Oranı :  %9 ABV alkol oranı
 Önerilen Sıcaklık : 12-14 Derece
 Bardak Tipi : Düz pint bardak veya genişçene şarap bardağı. Orjinal bardağı için tıkla
 Raf Ömrü: 4 yıl

– 6 farklı maltın Challenger, Saaz ve Belçika mayası ile birlikteliği sonucunda ortuya çıkmış bir Belçika Stout’ı.
– Bir Stout’dan beklenildiği şekilde maltlar ön planda. Şerbetçi otları teraziyi dengeleme görevinde. Ama Belçika stoutlarına hafif tripel karakteri kazandıran mayanın ester ve phenol etkisi de bu birayı özel kılan ve İngiliz/Amerikan Stoutlarındna ayıran yanı..
– Koyu maun (wikipedia sağolsun) renkli ve ten rengi bolca ve yoğun bir köpükle destekli görsel bir şahaser biramız. Köpük biranız bitene kadar size eşlik ediyor.
– Burnumuza hafif isli bir aromanın arkasına saklı karamel, çikolata, kara biber, karanfil ve kuru üzüm kokuları geliyor. Lezzet ise aroma ile örtüşür düzeyde. Meyvemsilik ön planda. Bilindik stout karakterinden kesinlikle farklı.
– Gövdeli bir bira..orta derece gazlılık var. Dokusu çok güzel. Belçika Tripellarını ve Stoutı seviyorsanız..Best of both worlds bu bira.

Benim puanım 9 / 10
Ratebeer
 : Overall : 95, Style : 94
Beeradvocate : BA Score : 87 good , The Bros : N/A

Maredsous_TripelMaredsous Tripel – Duvel Moortgat

 Tipi : Tripel / Belçika Kuvvetli Ale
 Bölgesi :  Berkel-Enschot / Belçika
 Alkol Oranı :  %10 ABV alkol oranı
 Önerilen Sıcaklık : 8-12 Derece
 Bardak Tipi : Trappist bardağı veya lale bardak. Orjinal bardağı için tıkla
 Raf Ömrü: 3 yıl

– Maredsous Duvel-Moortgat grubu tarafından satılan bir Benedikten manastır birası. Üretim manastırın dışında sürdürülüyor. Mübarek insan Peder Atout tarafından bulunan orjinal tarif hala korunuyor ve kullanılıyor. Elde edilen karın büyük bir kısmı hayır işleri için harcanıyor.
– Kehribar renkli ve az bulutlu biramızda tripellerin olmazsa olmazı Belçika Pils maltına karamel maltının eşlik ettiğini düşünüyoruz. Köpük bir tripeldan beklenen şekilde bol,yoğun ve uzun ömürlü. Bardağımız kenarlarında Brüksel danteli örüp gidiyor bu köpük.
– Aromada karemel tatlığı var. Portakal ve limon meyvemsiliği ile destekli. Tadı ise aromayı destekler nitelikte ve hafif baharatlı. Kuru bir bitişi var biramızın. %10luk alkol çok güzel saklanılmış sadece genzinizde hafif bir sıcaklıkla kendini gösteriyor.
– Gövdeli sayılabilecek bir bira ve gazlılık yumuşak. Tripel türünün güzel örneklerinden biri.

Benim puanım 8 / 10
Ratebeer
 : Overall : 97, Style : 98
Beeradvocate : BA Score : 88 , The Bros :81

Troubadour_MagmaTroubadour Magma – Brouwerij The Musketeers

 Tipi : Belçika IPA
 Bölgesi :  Ursel / Belçika
 Alkol Oranı :  %9 ABV alkol oranı
 Önerilen Sıcaklık : 14-16 Derece
 Bardak Tipi : Konyak bardağı veya lale bardak. Orjinal bardağı için tıkla
 Raf Ömrü: 1 yıl

– Troubadour diye yazılır Turubedor diye okunur.(başka bir gün Kulminator‘de siparişini verirken çok zorlandım ondan sizlerle paylaşim dedim)..Orta çağlarda köyden köye sazlarıyla dolaşan aşıklara verilen admış bu. Bu insanlar gittikleri yere neşe getirirlermiş bizde insanlara neşe getiriyoruz ondan biralarımıza bu ismi verdik diyor kurucuları..
– Biramız çıktığı ilk yıl Belçika’nın bir numaralı bira organzasyonu Zythos tarafından jüri özel ödülü almış (http://hierstroomthetbier.be/2010/04/03/troubadour-magma-wint-consumententrofee/)
– Sitesinde yayınlanan teknik detayları : 20 Plato, EBC: 40, IBU: 50
– Puslu altın sarısı renginde ve bolcana sarımtırak ve yoğun bir köpükle desteklenmiş biramız.
– Amerikan Simcao ile dry-hopping yapılmış biramız ve buram buram tropik meyve kokusu ve şeftali hakim aromada.
– Lezzette hafif malt tatlılığı, Belçika mayasının meyvemsiliği ve Saaz‘ın acılığı ile dengelenmiş. Bitiş hafif limoni ve kuru.
– Orta gövdeli ve yumuşak dokulu bir bira Magma. İçimi çok rahat. – Geçtiğimiz yıl Duvel ziyaretinde Tripel Hop 2012’i ilk kez taddığımda Belçika stili olan kuvvetli aleye ufak bir IPA rötüşü yapıldığında ortaya ne mükemmel bir sonuç çıktığını görüp hayran kalmıştım. Duvel bunu sadece dry hopping eklentisi ile yaparken Troubadour Magma’da daha en baştan bir Tripel ile IPA tarzını birleştirme amacı güdülmüş. Sonuçta ortaya enfes bir bira çıkmış.

Benim puanım 9 / 10
Ratebeer
 : Overall : 97, Style : 81
Beeradvocate : BA Score : 87 , The Bros : N/A

Troubadour_Imperial_StoutTroubadour Imperial Stout – Brouwerij The Musketeers

 Tipi : Imperial Stout
 Bölgesi :  Ursel / Belçika
 Alkol Oranı :  %9 ABV alkol oranı
 Önerilen Sıcaklık : 14-16 Derece
 Bardak Tipi : Konyak bardağı veya lale bardak. Orjinal bardağı için tıkla
 Raf Ömrü: 3-4 yıl

– Imperial Stout türüne Belçika dokunuşu şeklinde tanımlanmış biramız. Stoutlarda maltlar öncü birliklerdir fakat bu birada mayada maltla aynı saflarda savaşmaya çalışmış(..Spartaküs’ün yan etkileri..) Doğruyu söylemek gerekirse Belçika dokunuşunu ben çok farkedemedim biramızda. Fakat biramız festivalin sonlarına doğru tadıldığından duyularımın güvenilirliği tartışışılır ..(örnek yandaki fotoğraftaki odaklama hatası..gördüğüm gibi çekmişim sanırsam) 🙂
– Sitesinde yayınlanan teknik detayları : 20 Plato, EBC: 110, IBU: 45
– 4 çeşit malt, 2 çeşit şerbetçi otu ve Belçika mayası kullanılmış biramızda. Biramız hafif kırmızıya çalan bir siyahlıkta. Köpük nerdeyse bardağın yarısını kaplıyor oldukça yoğun ve uzun ömürlü. Cappuccino edasında…
– Aroma hafif isli..taze çekilmiş kahve ve biter çikolata.. Lezzet ise maltların hakimiyetinde..hafif bir acılık var bitişte.. belçika dokunuşu ulan esterleri ben çok alamadım nedense 😦
– Gövdeli sayılacak bir bira. Gazlılık diğer stoutlara oranla biraz daha fazla. Yinede içimi oldukça güzel. Güzel bir bira ama daha önce dediğim gibi beklentilerimi karşılayamadı. Vaadedilen Belçika dokunuşunu bulamadım biramızda 🙂

Benim puanım 8 / 10
Ratebeer
 : Overall : 95, Style : 46
Beeradvocate : BA Score : 89 , The Bros : N/A

IMG_8242Süpriz ! .. Beerwall ve Steen Brugge Blonde – Palm

Festival sonrasında patates kızartmalarımızı bir barbar edası ile yedikten sonra cila niyetine Brugge’deki(53 Wollestraat) Beerwall’a uğradık. Burası adındanda anlaşılacağı gibi Belçika biralarından oluşan bir duvar ve hemen bitiminde bira cafesi var.

Bira kolleksiyonerleri için nirvana niyetinde bir duvar bu. Bu arada bira kolleksiyonerleri demişken ilgilenenler için Türkiye’deki kolleksiyonerlerin facebook sayfası :

https://www.facebook.com/groups/tubikok/

IMG_8196IMG_8208
IMG_8216IMG_8222_1


Gelelim mekanda denediğimiz ve Brugge kentinin biralarından olan Steen Brugge‘ye

Steen_Brugge Tipi : Belçika Ale
 Bölgesi :  Steenhuffel / Belçika
 Alkol Oranı :  %6,5 ABV alkol oranı
 Önerilen Sıcaklık : 8-12 Derece
 Bardak Tipi : Trappist bardağı. Orjinal bardağı için tıkla
 Raf Ömrü: 3-4 yıl

– Steen Brugge bir manastır birası(Sint-Pietersabdij) ve Palm grubu tarafından üretiliyor.  Bu arada siteleri çok güzel hazırlanmış ziyaret etmenizde fayda var :

http://www.palmbreweries.com/en/index.php

– Teknik detayları : 14 Plato. %90 fermantasyon oranı. 23 EBU acılık oranı. Fermante olmamış şekerlerin olması biramızın gövdeli olduğunun ipucunu veriyor bize.
– Birayı özel kılan detay ise Gruut adı verilen baharat ve şifalı otların bir karışımının biraya eklenmiş olması.
– Şişemizde maya bulunmakta. Yani özetle biramız canlı.. kanlı.. heyecanlı !
– Sitelerinde kullandıkları maya kültürünün biraya isli bir tad kattığı belirtilmiş.
– Biramızın harika bir görüntüsü var. Altın sarısı ve bulutlu. Köpük beyaz, yoğun ve oldukça bonkör. Ayrıca bayağı uzun ömürlü ve lacing etkili.
– Aromada hafif samanımsı malt karakterine az da olsa karamel eşlik etmiş. Baharatlılık aromada belirgin fakat hangi baharatlar olduğunu çıkarmak için bir aktar burnu lazım 😀
– Tad içinde aynı şeyleri söylemek mümkün. Samanımsı bir tad hakim..hafif tatlı denebilecek bir malt karakteri..baharatlar biramıza denge sağlamış. acılık ve islilik bitişte azda olsa var.
– Orta gövdeli bir bira gazlılık da orta derecede. Dokusu yumuşak ve içimi oldukça rahat. Genel olarak idare eder denilebilecek bir bira. Steen Brugge ailesinin en başarılı çocuğu değil (bknz. Steen Brugge Tripel)

Benim puanım 7,5 / 10
Ratebeer
 : Overall : 49, Style : 48
Beeradvocate : BA Score : 82 , The Bros : N/A

3 responses »

 1. Neco Bey Selamlar,,
  Bu sene Mart ayında standart Belçika ziyaretimi yapamadım. son 2 yazıyı görünce de buna daha da çok üzülüyorum.

  Troubadour Magma – Brouwerij The Musketeers yazıda en merak ettiğim bira oldu. IPA hayranı olduğum bir tür, biz de kendi reçetelerimzile IPA yapmaya çalışıyoruz hala. İlk denediğim Belçika IPA Houblon’du (la Chouffe) ve beni kendine aşık etmişti. IPA hala Türkiye’de bulunmayan bir tür..

  Liefmans’ın kağıda sarılı şişelerinin Tekel’i andırdığını söylemek zor :), bu şekilde bir şişeyi arkadaşıma hediye ettiğimde Bira olduğuna inanmakta zorluk çekmişti ve kıyıp da aylarca açamadı 🙂

  Bira duvarı efsane ama bize fazla gelir. Zaten uzaklardayız, ne içebiliyoruz, ne getirtebiliyoruz bir de bunlara bakıp dert yanmayalım. yorumladıklarınız yeter bize..

  Yazılar eminim ilgi çekmeye devam ediyordur ama insanlar hiç görmedikleri, tadını bilmedikleri seyler hakkında çok görüş belirtemiyorlar sanırım.

  Türkiye’ye de giriş yapmış bazı biraları ve efsanelerden bazılarını tanıttığınız bir yazıyı bekliyoruz 🙂

  Cevapla
  • Server Selamlar,

   Bu yıl içinde Mart dışında gelme planların olursa bu taraflara haberimiz olsun. En sadık ziyaretçilerimizden birisin..tanışmayı çok isterim 🙂 Gelirken yaptığın biralardan da getirmeyi unutma sakın 😉

   Magma ve Houblon Chouffe dediğin gibi IPA türüne Belçika yorumunun en güzel örnekleri. Bira sevdalısı olmayanlar bile oldukça seviyorlar bu biraları.

   Dediğin gibi yazılar beklenenden fazla hit alıyorlar ama geri dönüş çok olmuyor haliyle. Türkiye’de bulunan biralarda geri dönüş nispeten daha fazla oluyor.

   Cevapla
   • Neco Bey Selamlar,
    kısmet olursa haziranda 2-3 günlük bir iş gezisini zorluyorum.Müsait olursanız görüşmek isterim açıkçası. Bira’ya dair ne varsa takip etmeye çalışıyorum, sizin dışınızda bu detayada Türkçe kaynak da yok açıkçası… 🙂

    Bira özellikle Türkiye’de hızlı bir yükselişte. firmaların reklam kampanyaları, TR’ye giren yeni farklı bira türleri.. Yazılarınız ve siteniz bu konuda insanlar bilgilendikçe ve yıllardır bira diye içtiklerinden çok daha farklı ve geniş bir dünya olduğunu öğrendikçe daha çok ilgi deçekecektir.

    Bir sonraki yazınıda görüşmek üzere..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: